Osobnosti o voľbách

Ivan Gašparovič prezident Slovenskej republiky
Prečo by mali ísť občania Slovenska voliť?

"Je potrebné, aby si občania uvedomili, aký význam majú parlamentné voľby pre vývoj v krajine v ktorej žijú. V hlasovaní voliči rozhodnú, kto bude niesť zodpovednosť za chod štátu, tvorbu zákonov a verejný život spoločnosti.
V prvom rade musím povedať, že ísť voliť je základným demokratickým právom občana slobodnej spoločnosti. A kto toto právo nevyužije, k voľbám ostane ľahostajný, vzdáva sa možnosti vlastným hlasom prispieť k formovaniu svojej budúcnosti. Je to sebaklam, ak si budeme nahovárať, že ak pôjdeme k voľbám, aj tak sa nič nezmení.
Preto by som aj touto cestou chcel apelovať na všetkých občanov – voličov, aby k týmto voľbám pristúpili zodpovedne a išli voliť. Chápem, že mnohí sú už z politiky sklamaní a k politikom stratili dôveru. Ale svoj občiansky nesúhlas s kandidátmi politických strán môžu vyjadriť napríklad aj tým, že voliť prídu, ale do urny vhodia prázdny, alebo prečiarknutý hlasovací lístok. Toto bude signál pre politické strany, že voličom ich osud nie je ľahostajný, ale nie sú spokojní so zložením kandidátok politických strán."

Na základe čoho sa budete rozhodovať, komu vo voľbách odovzdať svoj hlas?

"Od roku 1990, kedy som vstúpil do politiky, mám dostatok poznatkov, aby som poznal pre ktorého z kandidátov sa mám rozhodnúť. Budem čerpať zo skúseností, ktoré s politikou a politikmi mám. Ostanem verný svojmu krédu – „myslím národne, cítim sociálne“.Na základe týchto poznatkov a reálnych výsledkov viem komu môžem dôverovať a odovzdať svoj hlas."
Marec 2006
SMER-SD 34.5%
ĽS-HZDS 12.8%
KDH 7.6%
SDKÚ-DS 11.5%
SMK 9.6%
SF 8%
SNS 7.3%
KSS 3.6%
HZD 2.6%
ANO 1.8%
 Zdroj: Štatistický úrad
Pôjdete voliť?
áno
 33.76%
ešte neviem
 33.07%
nie
 33.17%
Už viete koho budete voliť?
áno, jednoznačne
vyberám si medzi dvoma-troma stranami
rozhodnem sa tesne pred voľbami
nikoho, nikomu nedôverujem
Na základe čoho budete voliť?
podľa sympatie k lídrom
podľa programu
podľa činov v minulosti
volím menšie zlo
podľa odporúčania
Poznáte volebné programy politických strán?
áno, čítal som ich
poznám hlavné rozdiely
iba okrajovo
nepoznám
Prečo by mali ísť občania Slovenska voliť?
Na základe čoho sa budete rozhodovať komu vo voľbách odovzdať svoj hlas?
 [ c ] 2006 Net & Web Services, s.r.o.